Adwokatura powinna milczeć


Naczelna Rada Adwokacka: nie wolno pytać adwokatów i aplikantów adwokackich o przyszłość Adwokatury Polskiej

28 marca 2015 r. odbyło się plenarne posiedzenie Naczelnej Rady Adwokackiej. W toku posiedzenia członkowie zespołu d/s opracowania „Strategi dla Adwokatury” przedstawili 16 pytań ankietowych, które chcieli zadać całemu środowisku. Wszystkim adwokatom i aplikantom adwokackim. Rozwinęła się dyskusja. Początkowo w miarę merytoryczna. O metodologii przedstawionych pytań, sposobie ich późniejszej analizy, konieczności skorzystania z profesjonalnej pomocy specjalistów od badania opinii. Ale dyskusja, jak to dyskusja, w pewnym momencie przerodziała się w totalną krytykę samej idei konsultacji podstawowych problemów Adwokatury Polskiej z samą Adwokaturą (którą stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich).

Od słowa do słowa i padła nagła propozycja podjęcia uchwały o zakazie konsultowania strategii z adwokatami i aplikantami adwokackimi. Dla jej uzasadnienia podniesiono takie argumenty jak: „Naczelna Rada nie może zadawać tych pytań, bo nie wie jakie będą odpowiedzi”, „takie pytania zasieją niepotrzebny ferment”. itp. No i Naczelna Rada Adwokacka podjęła (co prawda nie jednomyślnie) uchwałę o zakazie zadawania pytań adwokatom o przyszłość Adwokatury Polskiej.

Ferment istotnie został zasiany. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu adw. prof UAM dr hab. Maciej Gutowski nie wytrzymał. Opublikował na stronach Adwokata Wielkopolskiego artykuł o przebiegu obrad. I się zaczęło. Na fejsbookowych adwokackich grupach dyskusyjnych zawrzało. Poziom absurdu podjętej uchwały doprowadził – jak to zwykle bywa – dyskutantów do wypowiedzi prześmiewczych. Oczywiście dyskusja toczyła się trochę w próżni, bo Serwis Informacyjny Adwokatury Polskiej adwokatura.pl, dopiero 31 marca opublikował lakoniczny komunikat o przebiegu posiedzenia plenarnego. Tekstu uchwały nie opublikowano.

Nikt z Członków NRA nie dokonywał nagrania ukrytą kamerą. Ale plenarne posiedzenie NRA odbywało się w znanym podwarszawskim hotelu. No a znane podwarszawskie hotele mają monitoring. To przyszło nam do głowy, że być może posiedzenie NRA zostało nagrane. Reszta była już kwestią argumentacji. Ale,… mamy przebieg dyskusji w sprawie pytań do adwokatów i aplikantów o przyszłość Adwokatury Polskiej i przebieg głosowania nad uchwałą o zakazie ich zadawania. Warto obejrzeć. Opublikujemy za 2 dni po uporządkowaniu nagranego materiału.

A teraz wniosek konstruktywny z dyskusji, popartej publikowanym nagraniem z obrad. Nic by się nie stało, gdyby obrady plenarnych posiedzeń Naczelnej Rady Adwokackiej były transparentne i gdyby były on-line transmitowane w Internecie z możliwością ich późniejszego obejrzenia w sieci. Tak jak czynią to sejmowe i senackie komisje. Taki postulat zgłaszam formalnie i oficjalnie do Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzeja Zwary. Taka decyzja Pana Prezesa byłaby właściwą reakcją na falę oburzenia w środowisku jaką wywołała podjęta 28 marca 2015 r. uchwała. No i nie byłoby potrzeby uciekania się do nagrań z monitoringu hotelowego jak w prezentowanym nagraniu: