Appenzeller 26 maja 2019 r.


26 Maja 2019 r. to data wyczekiwana. Odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce mają dodatkowy wymiar, bo są w istocie „przedwstępem” do jesiennych wyborów parlamentarnych. To istotnie ważne wybory i wszystkich zachęcam do udziału.

Niemniej są też sprawy ważniejsze. 26 maja 2019 r. w hodowli psów Czarcia Tryfta, spodziewany jest miot szczeniaków rasy Appenzeller. Nie będę ukrywał, że po latach od odejścia Zulusa, zdecydowaliśmy się z Aliną nabyć psa.

Pochodzenie zacne:

MATKA: LALWEN du Drakkar d’Odin

OJCIEC: EMIL vom Treuenbrietzener Land

I teraz nie wiem czy bardziej wykazywać się postawą obywatelską czekając na wyniki wyborów do Europarlamentu czy prywatą z niepokojem oczekując miotu.

Ale na MacLawye® w dziale tematycznym: Po pracy i na luzie, uruchamiam nowy temat: Nasze psy adwokackie :-) i zachęcam Koleżanki i Kolegów do pochwalenia się swoimi pociechami.


Charakter

Appenzellery to psy energiczne, wesołe i bystre. Uczą się chętnie i szybko, choć… mogą zaskoczyć pomysłowością. Mają dużą potrzebę ruchu i zajęć umysłowych. Bez stymulacji mogą stwarzać problemy: przesadnie pilnować terenu i przedmiotów lub członków rodziny, niszczyć.

Appenzeller najlepiej czuje się na wsi, jednak nie nadaje się do trzymania czy w kojcu. Musi mieć stały kontakt z ludźmi, bo lubi im towarzyszyć w codziennych czynnościach.

Jeśli właściciel poświęci dużo czasu na zabawę i szkolenie, pies przystosuje się do życia w mieście. Gdy zaspokaja się jego potrzeby, w domu zachowuje się spokojnie i nie narzuca się.

Umiejętności

Apki są szybkie, zwinne, chętne do współpracy i obdarzone doskonałym refleksem. Wytrzymałe fizycznie i odporne na trudne warunki atmosferyczne z powodzeniem uprawiają agility, flyball, frisbee czy posłuszeństwo sportowe. Pracują także jako psy ratownicze, przewodnicy niewidomych, a nawet jako terapeuci.

Szkolenie i wychowanie

Appenzeller najmocniej wiąże się z jedną osobą, którą uzna za przewodnika, ale jest lojalny wobec całej rodziny. Uwielbia zabawy, jest więc doskonałym – i zadziwiająco delikatnym – towarzyszem dziecięcych gier. Ma silny instynkt stadny, a do stada zalicza nie tylko ludzi, ale też zwierzęta domowe.

Wobec obcych psy te te są raczej nieufne, ale dobrze zsocjalizowane zachowują dystans, bez okazywania strachu czy agresji. Z obcymi czworonogami rzadko popadają w konflikty.