Nowelizacja KPC uchwalona przez Sejm; Zbigniew Ziobro nie dotrzyał obietnicy


13 czerwca Sejm uchwalił dużą nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Proces legislacyjny jest w toku. Ustawa została przekazana Senatowi. Tekst ustawy uchwalonej przez Sejm:
(Tekst nie zawiera ewentualnych poprawek, które mogą być wprowadzone przez Senat)
Pobierz w formacie .pdf1 grudnia 2017 r. resort Zbigniewa Ziobry na konferencji prasowej oraz w komunikacie, poinformował, że zmiany dotyczące opłat zawarte w projekcie reformy Kodeksu postępowania cywilnego, miały charakter propozycji i jak cała reforma zostały poddane szerokim konsultacjom społecznym. Zdaniem MS opłaty sądowe muszą być także akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów. Ponieważ ministerialne propozycje spotkały się z krytyką, resort podjął decyzję, że nie będzie ich podtrzymywać, a ostateczny kształt reformy zostanie uzgodniony w ramach trwających konsultacji społecznych, prac rządu, a następnie parlamentu. Poruszaliśmy ten temat na portalu MacLawye®. Oczywiście Minister Sprawiedliwości nie dotrzymał słowa i uchwalona ustawa przewiduje znaczące podwyżki opłat sądowych (chociaż nieco niższe niż proponował pierwotnie Zbigniew Ziobro).

Konferencja prasowa Zbigniewa Ziobro podczas której zapowiedział wycofanie się z propozycji podwyższenia opłat sądowych:

Adwokatura powinna jeszcze „rzutem na taśmę” lobbować w Senacie o obniżenie uchwalonych podwyżek opłat sądowych oraz skreślenie przepisów zstawiojących – dla poprawy statystyki – na strony i ich pełnomocników „pułapek formalnych”.