Spravą naszą — advokatóv je, żebe tich, co sę na nas zdelë, jakjim sposobem vëdobëc.


Pan Mecenas Tomasz Budnikowski przekazał w fb adwokackiej grupie dyskusyjnej, taką oto ciekawostkę, że w najsłynniejszym kaszubskim dziele literackim jest pozytywna wzmianka o adwokatach:

„Stanął won z aktami pod pochą przede mną i rzekł: (…) Boczë, Remus: Na zemji panuje spravjedlivosc ludzkô! A ta je zamkłô v napjisanim pravje. Pravo znovu ludze sobje zbudovolë naksztołt vjelgjigo budinku, v chternim je jedna vjelgô broma. Ale krom ti jedni vjelgji bromë provadzi z tego budinku barzo vjele wuliczk szerszich i vężejszich. (…) Spravą naszą —advokatóv je, żebe tich, co sę na nas zdelë, jakjim sposobem vëdobëc. Kjej sę tede nje wudô wosamętac sędzigo, żebe klijanta vëpusceł ną vjelgą bromą, tej domë boczenjé, żebe jego przepchnąc przez jednę z nich wuliczk!”

Aleksander Majkowski – Życie i przygody Remusa (rozdział XVIII)

„Stanął z aktami pod pachą przede mną i powiedział (…) Zwróć uwagę, Remusie: Na ziemi panuje sprawiedliwość ludzka! Ta jest zamknięta w prawie stanowionym, które ludzie zbudowali na kształt wielkiego budynku, w którym jest jedna wielka brama, oprócz której prowadzi z niego wiele uliczek szerszych i węższych. (…) Sprawą naszą – adwokatów jest, żeby tych, którzy powierzyli nas sobie, w jakiś sposób wybawić. Gdy nie uda się przekonać sędziego żeby klienta wypuścił tą wielką bramą, postarajmy się, żeby go przepchnąć przez jedną z tych uliczek !”

Tłumaczenie i foto: adw. Tomasz Budnikowski


Z racji adwokackiego tłumaczenia, ten wpis kategoryzujemy jako Twórczość adwokatów


 

 

[rev_slider alias=”portretyjmm”][/rev_slider]